Geri

12.Sınıf Öncesi Yaz Önerileri | Summer Tips For Rising Seniors

Gençler: Bu yaz üniversite başvurularınızdan önceki son yaz. Zamanını akıllıca kullanmalısınız. Bu noktaya gelmek için çok çalıştınız, önümüzdeki 3 ay güzel bir program ile Kasım ve Ocak ayına kadar yapılması gereken üniversite başvurularınızın yükünü hafifletebilirsiniz.

1. Üniversite listenizi daraltın.

Doğru bir üniversitesi listesi, her öğrencinin farklı beklentilerine cevap veren dengeli bir liste olmalıdır. Yaz boyunca, öğrenciler uygun olabilecek okulları belirlemeye devam etmelidir. Amaç, yaklaşık on üniversiteden oluşan dengeli bir liste oluşturmaktır. Öğrencilerin, üniversite kabul oranlarını ve öğrencinin kendi akademik durumunu (notlar ve standart test puanları) dikkate almaları gerekir. İdeal bir liste bir veya iki deneme okulundan fazlasını içermemelidir; iki ila dört tam uyumlu okul ve öğrencinin akademik profil ortalamasının biraz aştığı dört ila altı okul seçilebilir.

 

2.Kampüs ziyaretlerini yüz yüze veya sanal olarak planlayın.

Kampüs ziyaretleri, liste daraltmayı çok daha kolay hale getirir. Kampüs ziyaretleri, öğrencilere ve ailelerine, üniversite hissini ve çevresini görme, akademisyenleri gözlemleme, öğrenci hayatı gibi merak ettikleri her şey hakkında sorular sorma fırsatı verir. Şahsen ziyaret mümkün değilse, mutlaka sanal turlara ve bilgilendirme seanslarına katılmak gereklidir.

 

 

3. Üniversite başvurusuna başlayın.

900’den fazla üniversite tarafından kabul edilen Common App Platformu, 1 Ağustos’ta resmi olarak açılıyor, ancak öğrenciler hesaba herhangi bir üniversite eklemedikleri sürece şimdiden bir hesap oluşturabilirler. Şimdilik, Profil, Aile, Eğitim ve Faaliyetler bölümlerini doldurabilirler. (Eğitim bölümünde, “mevcut yıl derslerinin “son sınıf kursları” anlamına geldiğini unutmayın.) 1 Ağustos’ta veya sonrasında, üniversite eklemeye ve sorularını yanıtlamaya başlayabilirsiniz.

 

 

4. Üniversite yazılarınız üzerinde çalışın.

Üniversite kompozisyonlarınızı yaz aylarında ele almak, öğrencilere yazılarını geliştirmeleri için onlara zaman verecektir. Anlatılacak hikayeyi derinlemesine düşünün ve birden fazla taslak üzerinde çalışın.

 

 

5. SAT/ACT sınavlarına girmeyi veya yeniden girmeyi planlayın.

Şayet SAT /ACT ‘den hedeflediğiniz puana ulaşmadıysanız sınavlara bu yıl Ağustos sonu ve Ekim olmak üzere 2 kez daha katılabilirsiniz. Yaz bitiminde bu sınav görevini tamamlamış olmak sizi diğer gereklilikleri yerine getirme açısından oldukça rahatlatacaktır. Öğrenciler, SAT ekibimizden bir koç ile pratik yaparak, ders alarak veya çevrimiçi olarak çeşitli ücretsiz uygulama materyallerinden yararlanarak sınavlara hazırlanabilirler. Örneğin www.khanacademy.org ve www.act.org/academy

 

 

6. Bir işte çalışın, staj yapın veya gönüllü olun.

Bir yaz işine sahip olmak , staj yapmak veya tutarlı bir gönüllü çalışma yapmak, bir öğrencinin üniversite başvurularını güçlendirecektir.

Kaynak: The Princeton Review