Geri

Tercih Zamanı | Time To Choose

Uzun ve meşakkatli başvuru yolculuğunun belki de en tatlı zor kısmına gelmiş bulunuyorsunuz. Kabul aldığınız üniversiteler arasından seçim yapmak hafife alınacak bir karar değil. Bu karar maliyet, uygunluk, konum, lisansüstü başarı ve bir öğrencinin üniversite deneyimini şekillendirecek diğer hususlar dahil olmak üzere çok sayıda faktörü içermektedir. Bunun ötesinde, üniversite seçimi arkadaşlıkları, ders dışı fırsatları ve kampüs içindeki ve dışındaki günlük yaşamınızı da belirlemeniz anlamına geliyor. Bu kararın ağırlığı göz önüne alındığında, bir başvuru sahibi, üniversitesini seçmeden önce bir okuldan ne beklediğini detaylıca düşünmelidir. Bu kararı vermede size yardımcı olabilecek 10 unsuru paylaşmak istiyoruz.

Okulun size uygunluğuna odaklanın

Öğrencilerin bir üniversite seçerken doğru yeri bulmaya büyük önem vermeleri gerekiyor. Öğrencilerin okula gittikleri yer, hayatlarının birçok yönünü renklendirecek, şekillendirecek, bu nedenle doğru yeri bulmak, üniversiteye geçişte sizin için pek çok şeyi kolaylaştıracaktır. Bu seçimin uzun vadeli olduğunu ve sadece bir eğitim değil, önümüzdeki dört yıl boyunca evinizi seçtiğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Kampüsü detaylı keşfetmeye çalışın

Sanal kampüs turları bilgilendiricidir. Bu, kampüsün çoğunu görmenin ve bir öğrencinin bakış açısından duymanın harika bir yoludur, ancak genellikle her şeyi kapsamaz. Başvuru sahipleri diğer kaynaklardan da araştırma yapmalıdır. You-tube dan o üniversitede eğitim alan öğrencilerin videolarını izleyebilirsiniz. Ayrıca bizler aracılığıyla o üniversitede eğitimine devam eden öğrenciler ile bağlantıya geçebileceğinizi de unutmayın.

Ders dışı olanakları keşfedin

Kaliforniya’da bir üniversitede kayak takımına katılma ihtimali muhtemelen oldukça düşük olacaktır. New York şehrinde dağcılık gibi. Öğrenciler, kampüs hayatından ne tür bir deneyim beklediklerini düşünmelidir. Ders dışında yapmaktan hoşlandığınız aktivitelere odaklanın ve bu olanaklara hangi üniversitelerde sahip olabilirsiniz.

Aile Bağları

Kabul aldığınız üniversitenin bulunduğu şehirde yakın bir akraba ya da aile dostunuz yaşıyor olabilir, hatta sadece bu sebepten o şehirde üniversite başvurusu yapmış olabilirsiniz. Bu noktada yakınlık derecesi ve size sunabileceği yardım ya da imkanları açıkça ortaya koyarak dikkatli bir değerlendirme yapmalısınız.

Kariyer hedeflerinize odaklanın

Üniversite bir yolculuktur ve nihai hedef sizi hayallerinize ulaştırmasıdır. Bu nedenle, başvuru sahipleri bir üniversiteye karar verirken kariyer odaklı olmalıdır. Bir kolej veya üniversite seçerken, kurumun mezun olduktan sonra başarıya ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini düşünmek önemlidir. Sıralama, staj vb programları, işe yerleştirme yardımı ve güçlü mezun ağları olan üniversitelere bakın, bunlar mezun olduktan sonra bir iş bulmanıza yardımcı olacak kritik kaynaklardır.

Üniversite Ana Dalınız

Seçeceğiniz bölüm belki de seçimlerin en büyüğü olacak. Hangi üniversiteye gidileceği ve hangi bölümün seçileceği, öğrenciler için geleceklerini belirleme yolunda iki önemli karardır. Üniversitede eğitim alacağınız bölüm uzun kariyer yolculuğunuz ilk ve temel taşlarını oluşturacak. Bizler öğrencilerin keyif aldıkları bir disiplinde bir ana dal seçmeleri gerektiğini, kendilerini güçlü ve iyi hissettikleri temel becerilerini maksimumda kullanma fırsatı bulabilecekleri alanlarda eğitim almaları gereklilğine inanıyoruz. Sağlam bir eğitim almak anahtardır, ancak bununla ne yapabildiğinizi kendi içinize dönüp bulmakta o anahtarın açacağı kapıdır.

Üniversitenin temel değerlerine dikkat edin.

Koronavirüsün üniversiteye kabuller üzerindeki etkisi hâlâ etkisini sürdürüyor, ancak pandemi hayatının kargaşasına kapılan öğrenciler, üniversitelerin bu sürece nasıl tepki verdiğini düşünmeliler. Kriz zamanlarında bir kurumun değerleri ve misyonu hakkında çok şey öğrenebilirsiniz, bu nedenle baktığınız okulların koronavirüse nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Konaklama yardımı, acil yardım fonları kuranlara ve öğrencilerine alternatifler yaratmış olanlara özellikle dikkat edin.

Doğru kararı vermek için kendinize güvenin.

Üniversite kararınıza ilişkin aileniz, danışmanınız, arkadaşlarınız ve hatta komşunuzun bile fikir beyan etmesi muhtemeldir. Ama günün sonunda karar nihai olarak öğrenciye aittir. Arkadaşlar ve aile önemli noktaları vurgulayabilirler, ancak bu kararın başvuru sahipleri yani sizin kararınız olması gerekiyor. Doğru kararı verme konusunda takıntılı olmayın, bunun yerine, karar vermeye odaklan.

 

Sıralamalar

Üniversite ve bölümünüzün Dünya ve ilgili ülke sıralamalarını elbette ön planda tutmalısınız. Bu sıralamalarda her kurumun farklı dinamikler (Araştırma Bütçeleri, Mezuniyet sonrası maaş ortalamaları, uluslararası öğrenci çeşitliliği vb) kullandığını ve doğru sıralamaların sizin önceliklerinize bağlı bakılacak listeler olduğunu da unutmayız. Sıralamada üstte yer alan bir okul her zaman en iyi tercih olmayabilir. Eğitim alanınız, kişisel tercihleriniz, bütçe diğer faktörler bir arada değerlendirilmelidir. En çok tercih edilen sıralama kaynakları. USNEWS, THE, GUARDIAN, QS, MCLEANS dir.

Eğitim Ücreti , Kişisel Harcamalar ve Burslar

Okulların eğitim ücretleri, harçları ve konaklama giderleri detaylı listelenmeli ve aile bütçesine uygunluğu üzerinde zaman harcanmalıdır. Bu uzun süreli bir taahhüt olduğundan eğitim ve yaşam masrafları eğitim süresinin tamamına düşünülerek bakılmalıdır.

Pek çok öğrencimiz farklı miktarlarda burslar almaktadır. Bu bursları genel şartları, hangi şartlarda ve hangi süre ile devam ettikleri de o listeye değer olarak eklenmelidir. Bazı durumlarda çok yüksek burs almanıza rağmen o okul sizin için en uygun okul olmayabilir.

Hiçbir üniversite kararının gerçekten nihai olmadığını unutmayın.