Geri

22 Yaz Geçti | End of Summer

22 Yaz Geçti

2022 yazı 22’inci yazımızdı. 22’inci kez yeni ve heyecanlı gençlerle tanışma fırsatı bulduk. Geçen pek çok yıl boyunca binlerce öğrencinin farklı eğitim programlarına katılarak kendilerini keşif sürecine tanıklık ettik. Bugün 2022 yazının son günü ve yeni bir akademik yılın başlangıcı.

Bu yaz diğer tüm yazlardan çok daha büyük mutluluklar demekti. Çünkü 2 yıl süren Pandemi sonrası öğrencilerimizi Yaz Programlarına kavuşturduğumuz, bu eşssiz tecrübeyi deneyimleme fırsatını yeniden yaşadığımız bir yazdı.

Bu yılı mümkün kılan tüm Okullarımıza, çalışanlarına, öğrencilerimize, öğretmenlerimize, okul yetkililerimize ve süreçte sabır ve anlayışla yanımızda olan tüm velilerimize teşekkür etmek isteriz.

Peki yaz neden bu kadar önemli?

Öncelikle, bu eğitim programları özgür ve destekleyici doğası ile öğrencilerin genç yetişkinler olma yolunda edinmeleri gereken temel becerileri geliştirmeleri için mükemmel bir ortam sağlar. Bu temel becerilerden bize göre en önemlisi gençlerin kendine güven duygularını geliştirebilmeleri. Kişisel güven duygusunun temelinin atıldığı en önemli yıllarda gençlere sağlayabileceğimiz yeni tecrübelerin yeri büyük. Onları yıl boyu sımsıkı kavradığımız güvenli çemberden biraz uzaklaşan gençler, elde ettikleri özgürlükle birlikte bağımsız hareket ederler. Günlük yaşam ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılayıp, sorumluluk alarak bağımsız bireyler olma yolunda önemli adımlar atarlar. Aynı zamanda, ailelerin gençlerin gelecek planlarını destekliyor olması, onları ilgi duydukları konuları keşfetmeye yönlendirmesi de gençlerin güven duygusunu artırma da büyük rol oynar.

Farklı olmayı hedefleyenler için 

Türkiye’de yıl içerisinde yoğun eğitim alan öğrenciler maalesef gerçek ilgi alanlarını keşfetme imkanı bulamıyorlar. Dolayısıyla yaz, öğrencilerin ilgi duydukları konuları belirlemeleri ve bunlar üzerinde çalışmaları için en uygun zaman dilimi.

Öğrencilerimizin yaz okulundan farklı beklentileri olabiliyor. Bazı öğrenciler kültürel keşif, gezi ve aktivitelerin yoğun olduğu programlara yönelirken, bazıları hedef-odaklı tercihler yaparak kendi kişisel ilgi alanlarına yönelik yaz okullarını tercih ediyorlar. Örneğin, robot mühendisliği üzerine eğitim almayı ve ileride bu alanda bir meslek edinmeyi kafasına koymuş olan bir öğrenci, bu zaman dilimini ilgi duyduğu alanda kendini geliştirmek üzerine tasarlıyor. Peki, ileride ne yapacağı konusunda net bir fikri olmayan öğrenciler ilgi alanlarına yönelik eğitim programları arasından tercih yapamazlar mı? Tabi ki yapar. Hatta sadece ilgi alanlarını belirlemek üzerine tasarlanmış çeşitli eğitim programları mevcut.

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi planlayanlar için 

Üniversiteyi İngiltere, Amerika ya da Kanada’da okumayı hedefleyen öğrenciler, üniversite başvurularında diğerlerinden farklılaşarak, bir adım öne çıkabilecekleri çeşitli sınıf-dışı akademik çalışmalar yapabilirler. Örneğin gönüllü projelere katılabilir veya çeşitli sosyal girişimler tasarlayarak hem liderlik ve takım çalışması gibi becerilerini geliştirirler hem de üniversite başvuruları sırasında özgeçmişlerini zenginleştirmek için kullanabilirler. Bu anlamda, bu programlar sadece farklılaşmak değil, aynı zamanda öğrencilerin üniversite ortamına alışmaları için de bir ön hazırlık sağlar. Her alanda olduğu gibi yine öğrencileri üniversite ortamına hazırlamak ve kolay uyum sağlamalarını sağlamak için tasarlanmış eğitim programları da var. Ayrıca öğrenciler yurt dışı üniversite başvurularında gerekli olan SAT, TOEFL gibi sınavlara hazırlık için de yaz okullarına katılabilirler.

Yazın Sosyal Boyutu

Yaz okullarının doğru network oluşturmanın önemini kavramalarını sağlamak gibi farklı bir misyonu olduğuna da inanıyoruz. Bu yıllarda kurulan arkadaşlık ilişkilerin çok uzun yıllar devam ettiğine, hatta profesyonel boyutta gelişip ilerlediğine defalarca tanıklık ettik. Bu eğitim programları sağladığı akademik gelişimin yanı sıra sosyal anlamda zengin içerikte aktivite ve gezilerle sunulduğundan, yıl içerisine kıyasla daha motive edici bir doğaya sahiptir. Yaz çokça kahkaha, arkadaşlık ve yeni tecrübeler barındırmalı diye düşünüyoruz. Yaz okulu programlarının tüm bunları ve daha fazlasını vadettiğine gönülden inanıyoruz.