Geri

İngiltere’ye Yolculuk Başlasın!

İngiltere Yaz Okulu için kayıt oldunuz ve sıra yolculuk için hazırlık aşamasına geldiyse bunu sizler için kolaylaştıracak bazı tavsiyeler hazırladık. Birkaç haftalık bir uzaklaşma olsa da öğrencilerin iyi bir planlama ile en iyi şekilde hazırlanmasını isteriz.

İNGİLTERE’DE HAVA DURUMU

Yolculuk hazırlıklarına  hava durumu bilgisi ile başlayacak olursak, İngiltere’de yılın herhangi bir gününde yağmur yağabilir. Uyandığınızda masmavi bir gökyüzü varken, birkaç saat sonra ise şiddetli yağmur yağabilir. Dolayısıyla, doğru giysilerle, değişken hava koşullarına her zaman hazırlıklı olmak gerekir.

Öğrenciler, T-shirt üstüne sweat-shirt gibi, üst üste, katlı giyim ile değişen hava koşullarına hazır olmalıdır. Ayrıca, öğrencilerin yanlarına yağmurluk ve şemsiye almalarını da tavsiye ederiz. İngiltere Yaz Okullarının içeriğinde çeşitli geziler ve aktiviteler yer aldığı için rahat, spor ve yürüyüşe uygun kıyafetler seçmeye özen gösteriniz.

ingiltereye-yolculuk-01

BAVUL ve HAZIRLIK

Hiç şüphesiz, bavul ile ilgili en önemli konulardan biri ağırlığı. Hazırladığınız bavulun 20 kg üzerinde olmaması gerekir. Ayrıca, uçak içerisine 8 kg’den fazla olmayan bir el bagajı alınabilir. El bagajı ile ilgili dikkat edilmesi gereken konu içerisinde kesici, delici alet veya 100 ml üzerinde sıvı madde bulundurulmaması gerektiğidir.

Yolculuk sırasında gerçekleşebilecek bir karışıklık veya kayıp durumunda gerekli olacağı için, bavul üzerine adres etiketleri yapıştırılmalıdır. Öğrencinin yurtdışı okul adresinin ve ev adresinin yazılı olduğu bir etiket herhangi bir kayıp veya karışıklık durumunda çok yardımcı olacaktır. Bizler, öğrencilerin değerli eşya götürmelerini önermiyoruz. Bavul hazırlığını ayrıntılı eşya listesi yardımı ile yapabilirsiniz.

İngiltere’de prizlerin farklı olduğunu ve elektrik prizi dönüştürücü gerektiğini hatırlatmak isteriz, bavula dönüştürücü koymayı unutmayınız! Ayrıca, içerisinde öğrenciye gerekli olabilecek ilaçların yer aldığı (Bepanthene, yara bandı, güneş kremi vb) küçük bir ecza çantası yapmanızı tavsiye ederiz. Bu ecza çantasına öğrencilerin düzenli olarak kullandığı ilaçları varsa onlar konulabilir. Soğuk algınlığı, alerji ilacı gibi öğrencinin ihtiyaç duyabileceği ilaçları koymanızda kesinlikle fayda var. Eğer öğrencinin özel bir sağlık durumu söz konusu ise bizlere mutlaka bildirilmelidir. Öğrencilerin düzenli olarak kullandığı ilaçlar konusunda da bilgi verilmeli ve bu doğrultuda yardım istenmelidir. Tüm öğrenciler seyahat ve sağlık sigortası kapsamındadır. Öğrenciler, herhangi bir sağlık sorunu yaşadığında bir öğretmen eşliğinde en yakın sağlık kuruluşuna transfer edilir.

ingiltereye-yolculuk-04

UÇUŞ GÜNÜ

Sıra geldi en heyecanlı güne! Uçuş gününde İngiltere yolculuğunun başlamasına az zaman kalmıştır ve genelde öğrenciler heyecanlı olurlar. Evden çıkmadan öğrencinin pasaportunun yanında olduğundan mutlaka emin olunuz! Grup seyahatlerinde uçuştan 2 saat önce toplu check-in havaalanında bulunmanızı öneririz. İstanbul aktarmalı bireysel seyahat eden öğrencilerin 1 saat önce iç hatlar uçuşu için havaalanında olmaları yeterlidir. Bireysel seyahat eden direkt olarak dış hat uçuşu gerçekleştirecek öğrenciler yine 2 saat önce havaalanında olmalıdır.

İLETİȘİM

Öğrenciler, İngiltere’de olduğu süre içerisinde, aileler öğrenciler ile internet üzerinden iletişime geçebilirler. Okullarda WI-FI mevcuttur. SKYPE, FaceTime gibi mobil uygulamalar üzerinden görüntülü konuşma gerçekleştirebilirsiniz. Bizler, öğrencinin telefonunda mobil verinin kapalı olmasını öneriyoruz. Aksi takdirde yüksek faturalar ile karşılaşabilirsiniz. Seyahat öncesinde öğrenci telefon hattının yurtdışı görüşmelere açık olduğundan emin olunuz. Uygun bir yurtdışı paketi satın almanızı da tavsiye ederiz. Son olarak, para mevzusundan bahsedecek olursak, öğrenciler haftada 100 – 150 GBP cep harçlığına ihtiyaç duyarlar.

Öğrencilerimizin, yeni bir ülke ve bambaşka bir kültürde, ailelerinden ayrı kalacakları bu dönemde özellikle ilk birkaç gün zorlanmaları bizlerin sıkça tanık olduğu bir durumdur. İlk haftayı aşma konusunda sizlerin desteği onlar için bu deneyimi kolay ve keyifli hale getirecektir. İngiltere yaz okulu tecrübesinin unutulmaz bir macera olması ve öğrencilerin güzel anılar biriktirmesini yürekten dileriz.