Geri

Bu Yaz Yolculuk Amerika’ya!

Bu yaz Amerika’da Yaz Okulu’na katılmaya karar verdiniz ve sıra yolculuk için hazırlanma aşamasına geldiyse sizler için bazı önerilerimiz var. Yaz okulundan maksimum verim almak için iyi bir planlama ile en iyi şekilde hazırlanmanızı isteriz.

bu-yaz-yolculuk-amerikaya-04

HAVA DURUMU

Eğer yaz okulu için Kaliforniya’da bir okula karar verdiyseniz, yazlar genelde sıcak geçer fakat okyanus iklimi olduğundan çok bunaltıcı bir hava olmaz. Los Angeles sahilleri esintilidir, okyanus ısısı yüksek değildir ama yaz ayları okyanusa girmek için uygundur.

Bu yaz adres New York’ta bir yaz okulu ise, New York’ta yazlar daha sıcak ve oldukça nemli geçmektedir. Yaz aylarında hava sıcaklığı 25°C ile 30°C arasında seyretmektedir.

Yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden korunmak için öğrencilerin şapka ve güneş gözlüğü kullanmaları önerilir. Ayrıca, güneş kremi kullanmaları tavsiye edilir.

bu-yaz-yolculuk-amerikaya-02

BAVUL ve HAZIRLIK

Sıra bavul hazırlamaya geldiğinde, dikkat edilmesi gereken konulardan biri bavulun ağırlığıdır. Hazırladığınız bavulun 23 kg üzerinde olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, uçak içerisine 8 kg’den fazla olmayan bir el bagajı alınabilir. Ağırlığı dışında el bagajı ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer bir konu, içerisinde kesici, delici alet veya 100 ml üzerinde sıvı madde bulundurulmaması gerektiğidir.

Bir karışıklık veya kayıp durumunda gerekli olacağı için, bavul üzerine mutlaka adres etiketleri yapıştırılmalıdır.Öğrencinin yurtdışı okul adresinin ve ev adresinin yazılı olduğu bir etiket herhangi bir kayıp veya karışıklık durumunda çok yardımcı olacaktır. Bizler, öğrencilerin değerli eşya götürmelerini önermiyoruz. Bavul hazırlığını ayrıntılı eşya listesi yardımı ile yapabilirsiniz.

Amerika’da prizlerin Türkiye’dekilerden farklı olduğunu ve elektrik prizi dönüştürücü gerektiğini hatırlatmak isteriz, bavula dönüştürücü koymayı unutmayınız! Ayrıca, içerisinde öğrenciye gerekli olabilecek ilaçların yer aldığı (Bepanthene, yara bandı, güneş kremi vb) küçük bir ecza çantası yapmanızı tavsiye ederiz. Bu ecza çantasına öğrencilerin düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa onlar konulabilir. Soğuk algınlığı, alerji ilacı gibi öğrencinin ihtiyaç duyabileceği çeşitli ilaçları koymanızda kesinlikle fayda var. Eğer öğrencinin özel bir sağlık durumu söz konusu ise bizlere mutlaka bildirilmelidir. Öğrencilerin düzenli olarak kullandığı ilaçlar konusunda da bilgi verilmeli ve bu doğrultuda yardım istenmelidir. Tüm öğrenciler seyahat ve sağlık sigortası kapsamındadır. Öğrenciler, herhangi bir sağlık sorunu yaşadığında bir öğretmen eşliğinde en yakın sağlık kuruluşuna transfer edilir.

The plane flies in the afternoon over a beautiful blue sky in the afternoon: a white wing flies through the day sky, beautiful clouds

UÇUŞ GÜNÜ

Sırada seyahat günü var! Bu güzel günde Amerika yolculuğunun başlamasına az zaman kalmıştır ve genelde öğrenciler heyecanlı olurlar. Evden çıkmadan öğrencinin pasaportunun yanında olduğundan mutlaka emin olunuz! Grup seyahatlerinde uçuştan 2 saat önce toplu check-in havaalanında bulunmanızı öneririz. İstanbul aktarmalı bireysel seyahat eden öğrencilerin 1 saat önce iç hatlar uçuşu için havaalanında olmaları yeterlidir. Bireysel seyahat eden direkt olarak dış hat uçuşu gerçekleştirecek öğrenciler yine 2 saat önce havaalanında olmalıdır.

İLETİȘİM

Amerika doğu yakasında, New York şehrinde Türkiye ile saat farkı 7 saat iken Kaliforniya ile 10 saat fark bulunmaktadır. Öğrenciler, Amerika’da olduğu süre içerisinde, aileler öğrenciler ile saat farkını göz önünde bulundurarak internet üzerinden iletişime geçebilirler. Okullarda WI-FI mevcuttur. SKYPE, FaceTime gibi mobil uygulamalar üzerinden görüntülü konuşma gerçekleştirebilirsiniz. Bizler, öğrencinin telefonunda mobil verinin kapalı olmasını öneriyoruz çünkü mobil veri kapalı olmazsa yüksek faturalar ile karşılaşabilirsiniz. Diğer önemli bir konu ise telefon hattının yurtdışı görüşmelere açık olup olmadığıdır. Seyahat öncesinde öğrenci telefon hattının yurtdışı görüşmelere açık olduğundan emin olunuz. Uygun bir yurtdışı paketi satın almak avantajlı olacaktır. Son olarak, para mevzusundan bahsedecek olursak, öğrenciler haftada 100 – 150 dolar cep harçlığına ihtiyaç duyarlar.

Yeni bir ülke ve bambaşka bir kültür ile tanışan öğrenciler, ailelerinden ayrı kaldıkları bu dönemde özellikle ilk birkaç gün zorlanabilirler. Bu bizlerin sıkça tanık olduğu, doğal bir süreçtir. İlk haftayı aşma konusunda bizler elimizden gelen desteği sağlamaktayız. Ailelerin desteği de onların alışma sürecini kolaylaştıracak ve bu deneyimi onlar için daha keyifli hale getirecektir. Amerika yaz okuluna katılan öğrencilerimizin harika anılarla dolu unutulmaz bir yaz geçirmelerini dileriz.