Geri

College Application Essays | Üniversite Başvuru Yazıları

Lise son sınıf öğrencilerinin pek çoğu yılın bu döneminde, yurt dışı üniversite başvuru yazılarında (essay) ne yazacaklarına karar vermekle boğuşuyor.

İlk yazınızla mükemmeli yakalamayı beklemeyin. En iyisi 3, 4 ve hatta 5. denemede ortaya çıkabilir.

İlk yapmanız gereken potansiyel ana başlıklardan bir liste yapmak olmalı. Listeye güçlü yönlerinizi, temel başarılarınız ve gelecek planlarınızı ekleyin.

Yapacağınız listeye, size önemli gelen kişisel ve akademik tecrübelerinizi, en iyi anılarınızı ve yaşamınızda fark yaratmış önemli kişileri eklemeyi unutmayın.

Başvuru sorularından seçim yapmanız gerekecek. Bu seçimi yaparken seçeceğiniz sorunun size uygunluğuna odaklanmalısınız. Sizin hikayenizi soruya uydurmaya çalışmayın.

Tüm yaşamınızı bir essaye sığdırmaya çalışmayın. Tek bir tecrübe ile bütünü yansıtabilirsiniz. Essayinizi tam zamanlı bir film gibi değil, iyi bir marka reklamı izler gibi hayal edin.

Motivasyon sebebinize konsantre olmaya çalışın. Neden dans ediyorsunuz? Neden okul dergisinde yazıyorsunuz? Neden resim yapıyorsunuz? Neden laboratuvarda vakit geçiriyorsunuz?

Her üniversitenin farklı bir misyonu ve öğrenci kabulünde kriter aldığı farklı noktalar vardır. Başvuru yaptığınız okulun websitesinde ( özellikle admissions kısmında) bu temel bilgilere erişebilir ve essayinizde aranan ve sizin de sahip olduğunuza inandığınız özelliklerinizden bahsedebilirsiniz.

Essaylerinizin kusursuz yazılar olması beklentisi gerçekçi değildir. Öyle olsaydı, üniversite eğitimine başvuru yapıyor olmazdınız. Yapmanız gereken görünenin arkasında sizde var olan ışığı karşıya geçirebilmektir.

Essayinizde anekdot kullanmak iyi bir fikir olabilir. Sizin gerçek kimliğinize ilişkin doğru fikir verecektir.

Yaşamınızda değinmeye değer çok önemli olaylar, hayal kırıklıkları ya da başarılar bulunmadığını düşünebilirsiniz. Essay ler ne olduğuna değil, nasıl anlatıldığına dayalıdır.

Ana başlıklarınızı ve cevaplarınızı danışmanınız, öğretmenleriniz ya da fikrine önem verdiğiniz yetişkinler ile paylaşabilirsiniz. Bu sohbetler, bir çok başka fikir yaratacaktır.

Araştırmalar, yazmada zorlanmanın kendine güven ve stres kaynaklı olabileceğini söylüyor. Uzun yürüyüşler, rahatlatıcı müzik, egzersiz stresi azaltmada faydalı olabilir. Uzman bir üniversite başvuru danışmanı ile çalışmak bu stres ve kaygıyı ortadan kaldırmada çok büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Başvuru yaptığınız ülke | ülkelerin ve üniversitelerin kabul şartları ve öncelikleri farklı olacaktır. Bu sebeple gereklilikleri eksiksiz bilmek, doğru yönlerinizi ortaya çıkartacak yazılar ortaya koymanızın temelini oluşturur.