Geri

Lise öğrencilerine pandemi dönemi önerileri

Biliyoruz, çok sıkıldınız ve bunaldınız. Pandemi sürecinin bu denli uzun ve bilinmezlerle dolu olacağını hiçbirimiz tahmin etmemiştik. Bu süreçten en olumsuz etkilenen gruplardan biri elbette ki sizsiniz. Ve en çok ta yurt dışında eğitim hayali kuran siz Lise öğrenciler, bu hayal doğrultusunda yıl içerisinde ve yazları katılmak istediğiniz programları, staj ve gönüllü çalışmalarını dilediğiniz biçimde gerçekleştiremediniz.

Üniversite başvuruları için hazırlanan lise öğrencileri bu süreci nasıl yöneteceklerini merak ediyorlar. Ders dışı etkinlikler, bilim fuarları, sınavlar, yarışmalar iptal edildi ve birçok lise öğrencisi özgeçmişlerindeki boşlukları nasıl dolduracakları konusunda tedirgin.

Tüm gün ekran karşısında oturmak, TikTok’a video yüklemek veya NetFlix izlemek bir süre cazip gelebilir. Fakat bunun yerine, bu zamanı yeni bir beceri edinmek, ilginç bir kurs almak, SAT|ACT testlere hazırlanmak, online ders almak ve hatta online staj olanaklarını değerlendirerek geçirebilirsiniz.

Hayallerinizi ve planlarınızı tam istediğimiz gibi gerçekleştirme imkanına henüz sahip değiliz, fakat bu süreci en verimli ve motive şekilde geçirmenize yardımcı olabilecek fikirlerimiz var.

Screen Shot 2021-03-10 at 14.38.51

1. edX

EdX, 2500’den fazla dersi ücretsiz olarak çevrimiçi sunan bir platformdur. Online ders almak, özgeçmişinizi ve üniversite başvurularında dosyanızı güçlendirmek için harika bir yol. Bu zamanı online ders alarak veya MIT, Harvard, UC Berkeley ve birçok başka okulda ilginizi çeken bir ana dalı keşfetmek ya da mevcut tutkunuzu derinleştirmek için ayırın.

2. Khan Akademi

Khan Akademi Matematik, Fizik, Amerikan Tarih, Ekonomi, Biyoloji gibi pek çok derse ücretsiz erişimin yanı sıra Lise 11 ve 12.ci sınıflar için ücretsiz SAT uygulama soruları ve testleri de sunuyor.

3. Quill

Bilen biliyor, üniversite başvurularının en zorlu kısmı özgün, yaratıcı ve etkileyici yazılar (essays | personal statements) hazırlayabilmek. Quill, paragraf inceleme, düzenleme ve redaksiyon gibi becerilerinizi geliştirme imkanı sunan ücretsiz kaynaklara erişim sağlıyor.

4. Codeacademy

Kodlama hiç şüphesiz bu dönemde edinebileceğiniz en değerli becerilerden bir diğeri. Codeacademy, Pandemi döneminden etkilenen öğrencilere burs imkanları sunmaktadır. Ücretsiz sitede, verileri analiz etmek için web siteleri hazırlamak da dahil olmak üzere ne öğrenmek istediğinize siz karar veriyorsunuz.

5. Phlearn

Photoshop program kullanımı pek çok lise öğrencisine uzak olabilir. Phlearn, ücretsiz videolar ile Photoshop, Lightroom ve mobil düzenleme hakkında temel becerileri ve elbette harika fotoğraf çekmenin püf noktalarını öğrenebileceğiniz müthiş bir kaynak.

 6. Skillshare

Skillshare’de ücretsiz faydalanabileceğiniz pek çok ders mevcut. Örneğin, kendi Etsy mağazanızı kurmak istiyorsanız, “ İyi satış yapan bir Etsy mağazası kurma” dersini alabilirsiniz. Ya da lise ve üniversite yıllarımı nasıl daha verimli geçebileceğinizi öğrenmek için Verimlilik Masterclass’ına katılabilirsiniz.

7. Department of Sound

4 hafta süreli Sound of Summer dersine katılarak, müzik ve podcast prodüksiyonu dahil olmak üzere müziğin temellerini öğrenebilirsiniz. 13 yaş üzeri öğrencilerin katılabildiği dersin 15 Haziran’da başlayacak ilk dönemi için ön kayıt olmayı unutmayın.