Geri

İngiltere’de Aile Boyu Yaz

2016 yılında, İngiltere’de 3 çocuğu ve eşi ile ailece yurt dışı yaz okulu programlarına katılan bir anne bizimle tecrübelerini paylaştı. Aile katılımlı yaz okulları ile ilgili deneyimini ve bu maceradan nasıl fayda sağladığını sorduk, o da bize anlattı.

İngiltere'de Aile Boyu Yaz

1. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba ben Eylem Aslan. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde okutman olarak çalışıyorum. 4 yıldır sınav yazarlığı yapıyorum. 15 yıllık evliyim, 3 tane çocuğum var.

2. Çocuklarınızla birlikte yaz programına nerede/ne zaman katıldınız? 

2016 yılının Temmuz ayında, 3 çocuğum ve eşimle birlikte ailece 2 hafta süreli olarak Londra ve Eastbourne şehirlerinde bulunduk.

3. Çocuklarınız için hangi okulları seçtiniz? Bu seçimleri yaparken kriterleriniz nelerdi?

12 yaşındaki kızım için güvenli, yoğun içerikli bir program arayışındaydım. BEDE’S Summer School’un İngiltere’de en iyi yaz okullarından biri olması, almış olduğu mükemmel merkez ödülleri önemliydi. Ayrıca ders, aktivite ve gezi dengesi ve merkezde çok sayıda görevli olması da seçimimde etkiliydi. Dolayısıyla, büyük kızım yatılı olarak Eastbourne şehrinde eğitim aldı.

Küçükler için SKOLA’yı tercih etme sebebim ise Londra’da çok merkezi bir konumda bulunması ve uzun yıllardır küçük yaş eğitimi üzerine hizmet veriyor olmasıydı. Ayrıca 3 ve 7 yaş için farklı içeriklerde programlar sunuyor olması da benim için oldukça önemliydi. Şüphesiz, okul sonrası ufaklıklarla hep birlikte vakit geçiriyor olmamız ve onlar ile aynı otel odasında kalarak yurt dışı deneyimimizi paylaşmamız önemliydi. 

4. Aile katılımlı programların en çok hangi yönü size çekici geldi?

Çocuklar ilk defa yurt dışında bir eğitim programına katılıyordu, dolayısıyla onların yanında olup, onlara destek olmayı tercih ettik. Okuldaki eğitim saatleri çok uygun olduğu için okuldan sonra parkta ya da başka etkinliklerde birlikte vakit geçirebildik. Yani hem tatil, hem eğitim, hem de yaşça küçük çocuklarıma yakın olabilme imkanımız oldu.  

5. Yaş aralıklarına göre 3 çocuğunuzun ilgi alanları ne yöndeydi?

Bizim asıl amacımız dil pratiği sağlamaktı. 9 yaşındaki Nil ve 5 yaşındaki Yağız okul gezilerinden çok keyif aldılar ve resim etkinliklerinde çok eğlendiler. Özellikle doğadan topladıkları ile yaptıkları resimlerden çok keyif alıyorlardı. Nehir de Londra gezisinden çok keyif aldı ve okul aktiviteleri çok farklı ve eğlenceli geldi.

6. Londra’ya ilişkin aklınızda kalan en güzel anı neydi?

Londra’da kaldığımız süre boyunca her gün eşimle birlikte farklı bir yerde kahvaltı yapıp sonrasında farklı müzeleri gezdik. Fakat günün en güzel kısmı çocukları alıp okula yakın olan Regents Park’ta geçirdiğimiz anlardı.

7. Sizce aile olarak katılmanın ne gibi faydaları/olumlu etkileri oluyor?

Küçükler için oldukça faydalı oluyor çünkü yabancı bir ortamda bizlerin orada olduğunu bilerek kendilerini güvende hissediyorlar. Gün içinde yaşadıklarını paylaşabiliyorlar ya da anlamadıkları şeyleri sorabiliyorlar. Bizler az da olsa eğitimlerinin içinde olabiliyoruz. Her gün bırakıp alarak öğretmenlerden anında geri dönüt de alabildik böylece bizim de içimiz rahat etti. Aynı zamanda, çocukların okulda olduğu vakitleri de kendimiz için değerlendirdik. Dolayısıyla, yurt dışında geçirilen zaman hem bizler hem de çocuklar için daha verimli kullanılmış oldu.