Geri

Uluslararası Öğrenciler için Mobil Uygulamalar

Uluslararası Öğrencilerin Hayatını Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar

anasayfa-slider01

Hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız mobil uygulamalar; işte, trafikte, evde, tatilde, kısacası günlük yaşamımızın neredeyse her anında ve alanında bize yardımcı oluyor! Gündelik hayatımızda çeşitli kolaylıklar sağlayarak, zaman kaybını azaltıyor. Uluslararası öğrencilerin gittikleri yeni ülke ve şehre daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olacak ve yoğun tempolarında onlara zaman kazandıracak birçok mobil uygulama mevcut. Öğrencilerin yemek siparişi vermek, taksi çağırmak, uçak bileti almak, kitap okumak gibi hemen hemen her konuda kolaylık sağlayan mobil uygulama çözümlerini etkili kullanması oldukça gerekli. Dolayısıyla, uluslararası öğrencilerin günlük hayat akışlarını düzenlemelerine yardımcı olmak için bazı uygulamalar seçtik. İşte yurtdışında yaşayan öğrencilerin sıklıkla kullandığı mobil uygulamalardan örnekler.

Seyahatleriniz için;

SkyScanner

Hiç şüphesiz, seyahatlerinizde, uygun fiyatlı uçak biletlerine ihtiyacınız olacak. SkyScanner uygulaması ile en uygun fiyatlı uçuşu kolayca bulabilir, ailenizi daha sık ziyaret edebilirsiniz. SkyScanner, yurtiçi ve yurtdışı uçak bileti fiyatlarını karşılaştırmanızı sağlayarak, uçak bileti satın alma sürecini kolaylaştırmanıza ve daha uygun fiyatlı uçuşları bulmanıza yardımcı olacaktır.

SeatGuru

Özellikle Amerika, Kanada gibi uzun uçuşlar için, online check-in sırasında koltuk seçimi yaparken SeatGuru uygulamasına göz atmanızda fayda var. Online check-in esnasında gösterilen koltuk yerleşimi çoğu zaman yeterince bilgilendirici olmuyor. Konforlu koltuklardan olan acil çıkış kapılarına yakın olanlar farklı uçak tiplerinde farklı yerlerde olabiliyor. Dolayısıyla, özellikle ekonomi sınıfındaki uzun uçuşlar için koltuk seçiminde faydalı olabilir.

TripAdvisor

Seyahat etmeyi planladığınız yerle ilgili yapılmış yorumları okumak ister misiniz? Eğer henüz kullanmıyorsanız, TripAdvisor uygulamasını hemen indirmenizde fayda var. TripAdvisor, dünyanın hemen hemen her bölgesindeki konaklama alternatiflerini, orada kalan kişilerin puanlamasını ve yorumlarını içerir. Bu uygulama ile bir otel ya da restoran hakkında yararlı ipuçları elde edebilirsiniz. Sizin kalmış olduğunuz oteller hakkında da yorum yazabilir ve gittiğiniz yerleri dünya haritasında işaretleyip arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Ayrıca, ‘Near Me Now’ fonksiyonu ile bulunduğunuz lokasyona bağlı olarak gününüzü planlamanızda faydası olacaktır.

Yer/Yön bulmak için

Uber

Şu an için 53 ülkede hizmet veren Uber, son yıllarda teknoloji dünyasında adından çok söz ettiren bir uygulama! Google Maps üzerinden çalışan Uber uygulaması aracılığıyla araç hizmeti alabilirsiniz. Akıllı telefonlarınıza indirdiğiniz bu uygulama, bulunduğunuz noktaya araç talep etmenizi sağlar. Uber ile size gönderilen sürücünün kim olduğu görebilir ve aracın gelişini de takip edebilirsiniz. Ayrıca, bir diğer Uber kullanıcısıyla aynı zamanda, aynı yolculuğu yapabilir, ücreti paylaşabilirsiniz!

Maps.Me

Maps.Me uygulaması ile eğitim gördüğünüz şehrin haritasını akıllı telefonunuza indirerek daha sonra bu haritalardan çevrimdışı olarak faydalanabilirsiniz. Başka bir deyişle, Maps.Me uygulamasında ihtiyaç duyduğunuz haritayı görüntülemek için internet bağlantısına ihtiyacınız yok. İşinize yarayabilir.

Citymapper

Citymapper Londra’da eğitim görenler için toplu taşıma kullanımında faydalanacağınız gerekli bir uygulama. Şehirdeki metro, otobüs, taksi ya da yürüyerek ulaşmak istediğiniz yerlere gitmenizde yardımcı olur. Size ne kadar sürede ulaşabileceğiniz hakkında bilgi verir. Citymapper uygulaması ile ulaşım araçlarının hareket saatlerine ulaşabilir, otobüs veya metronun saat kaçta hareket edeceğini ekran üzerinden görebilirsiniz. Trafiğin en az olduğu rotaları belirleyerek yol tariflerini buna göre yapması da işinize yarayacaktır. İngiltere’de Londra, Birmingham ve Manchester’da kullanılabiliyor.

Yelp

Lokasyon bazlı olarak çalışan Yelp uygulaması size bulunduğunuz konuma yakın olan işletme ve mekanları gösterir. Bulunduğunuz noktada ve anda ihtiyaç duyabileceğiniz; hastane, alışveriş merkezi, kuaför, eczane, restoranlar gibi işletmeler hakkında bilgi verir. Kısacası, yeni geldiğiniz bir şehirde size bir rehber gibi yardımcı olur. Kullanıcı yorumları, ulaşmak istediğiniz mekanın iletişim bilgileri ve sizinle birlikte hareket eden haritası ile size rehberlik edecektir.

Diğer faydalı uygulamalar

Dropbox

Bir dosya paylaşım platformu olan Dropbox, dosyalarınıza bilgisayarınız yanınızda olmağı zaman erişmek istediğinizde size yardımcı olacaktır. Sık kullandığınız dokümanlar, yaptığınız projeler, fotoğraf albümlerinizi depoladığınız Dropbox’taki dosyalarınıza ulaşmanız için tek yapmanız gereken bir internet bağlantılısına sahip olmak. Kullanabilmeniz için dropbox.com’a girip yazılımı bilgisayarınıza indirmeniz yeterli!

Wunderlist

Günlük yaşamımızda hepimizin zamanında yapması gereken şeyler var. Bu noktada, Wunderlist, yapmanız gereken işleri düzenlemenize yardımcı olacak bir asistan niteliğinde. Market alışverişi, yapılacaklar listesi, izlenecek diziler ve filmler, okunacak kitaplar gibi listelerden pratik bir şekilde faydalanabilirsiniz. Bir not alma ve iş planlama uygulaması olan Wunderlist, sizlere okulda yaptığınız grup projelerinde de yardımcı olacaktır. Çünkü Wunderlist ile grupça yapılacakları listeleyebilir ve listenizi grubunuzla paylaşabilirsiniz.

YPlan

YPlan şu an yalnızca Londra, Bristol ve Dublin’de kullanabilen bir uygulama. Özellikle Londra’da yaygın olarak kullanılan bu uygulama; size konser, tiyatro ve festivaller gibi şehirdeki güncel etkinlikler hakkında bilgi verir ve bilet almanızı sağlar. Uzun vadede daha fazla şehirde yaygın olacağı söyleniyor.

Wi-Fi Finder

Bazen uluslararası öğrencilerin kampüs dışında internet erişimi olmuyor ya da ilk gittiklerinde henüz internet erişimi sağlayamamış olabiliyorlar. Dolayısıyla, 140’tan fazla ülkede kullanılan, Wi-Fi Finder uygulamasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü Wi-Fi Finder, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Wi-Fi bağlantılarını görüntüleme uygulamasıdır. Bulunduğunuz konuma göre çevrenizdeki kablosuz bağlantıları bulur ve size harita desteği ile bu bağlantı noktaları hakkında detaylı bilgi verir.

Sizin için seçtiğimiz mobil uygulamalar haricinde, sizin eğitim gördüğünüz şehre özel farklı ve faydalı mobil uygulamalar olabilir. Onları araştırıp, etkili bir şekilde bu uygulamaları kullanmak, eğitim sürecinizde ve yeni bir ülke ve şehre alışma aşamasında karşılaştığınız zorlukların üstesinden daha kolay bir şekilde gelmenize yardımcı olacaktır.