Geri

Genç Gezginlerin Selfie Kılavuzu

Londra’da ‘selfie’ çekilmesi gereken noktalar

2013 yılında Oxford sözlüğü tarafından yılın kelimesi seçilen ‘selfie’, 2000’li yılların trendi olarak hayatımıza girdi ve artık vazgeçilmez oldu. Instagram verilerine bakılırsa günde 55 milyondan fazla selfie paylaşılıyor. Londra ise dünya üzerinde en çok selfie çekilen yerlerden biri. İşte size Londra’da; önünde, arkasında, içinde, yanında fotoğraf çekilmeniz gereken yerlerin listesi. Size kimse ‘Oraya kadar gidip, şurada fotoğraf çektirmedin mi?’ diyemesin.

1. Big Ben

genc-gezginlerin-selfie-kilavuzu-5

Londra’ya giden hemen hemen herkesin önünde fotoğrafı bulunan popüler Big Ben ile sizin de bir fotoğrafınız olsun. Parlamento binasının yanında yer alan Elizabeth kulesi –Big Ben olarak bilinir- İngiltere’nin simgesi haline gelmiştir. Kendine ait bir Twitter hesabı bile olan Big Ben ile selfie çekilmek öyle kolay değil çünkü kendisi oldukça büyük ve yüksektir. Sizi ve meşhur Big Ben’i aynı kareye sığdırabilmeniz için karşı tarafındaki Great George Street’e gitmelisiniz. İkonik bir Londra hatırası olacaktır.

2. Tower Bridge

genc-gezginlerin-selfie-kilavuzu-24

Londra klasiklerinden biri olan Tower Bridge, selfie çekimlerde arka plandaki yıldızdır. Thames Nehri’nin üzerinden geçen, bu ihtişamlı mavi köprü Londra’nın en ünlü yapılarından biri. Yerinizi alın ve gülümseyin.

3. Buckingham Sarayı

genc-gezginlerin-selfie-kilavuzu-31

Yolculuğunuzu hatırlamak için krallara layık bir anı istiyorsanız, İngiliz kraliyet ailesinin yaşadığı Buckingham Sarayı’na gitmelisiniz. Sarayın tamamını fotoğraf karesine alabilmeniz için St James Park’tan selfie çekebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise, sarayın önünde askerlerin nöbet değiştirme törenini bekleyip, askerler hareket halindeyken çekim yapmak. Bunun için yaz aylarında her gün saat 11:00 -12:00 arasında nöbet değişimi izlemek için gelen binlerce turist arasında yerinizi alın. Bu arada, sarayın kapısı önünde nöbet tutan asker sayısı 2 değil, 4 ise kraliçenin o an sarayda olduğu anlamına gelir.

image

4. Madame Tussauds Müzesi

genc-bilginlerin-selfie-kilavuzu

Londra’nın Madame Tussauds Müzesi’nde en sevdiğiniz ünlü ile fotoğraf çekilin. Prens William’dan tutun da Rihanna, Darth Vader, Obama, Nelson Mandela gibi ünlülerin balmumu heykelleriyle birlikte eğlenceli selfie çekimler yapabilirsiniz. Ayrıca, müzede Atatürk heykeli de yer almaktadır. 2005 yılından önce maalesef aslına benzemeyen Atatürk’ün müzedeki balmumu heykeli, Koç Holding tarafından Atatürk’ün ölüm yıldönümünde gerçeğine uygun hale getirildi. Gerçeğine benzeyen, yakışıklı Atatürk ile selfie çekilmeyi de ihmal etmeyin.

5. Piccadilly Circus

genc-gezginlerin-selfie-kilavuzu-30

Piccadilly Circus’ta yer alan aydınlık ışıklar ve neon billboardlar selfie için güzel bir atmosfer yaratıyor. Hele bir de arka planda hareket eden kırmızı otobüslere rasgelirseniz unutulmaz bir kare olabilir.

6. Telefon Kulübeleri

genc-gezginlerin-selfie-kilavuzu-9

Hiç şüphesiz, Londra’nın kırmızı telefon kulübeleri bir Londra ikonu. Kimileri klişe olarak düşünse de, o bir klasik. Covent Garden etrafında bolca var.

7. London Eye

genc-gezginlerin-selfie-kilavuzu-16

Gökyüzünde, London Eye içerisindeki kapsüllerden birinde fotoğraf çekilmek yine bir Londra klasiği. Bir tur 40 dakika sürüyor ve iyi bir poz yakalamak ve Londra’nın tadını çıkarmak için oldukça zamanınız var. Eğer tamamını çekmek isterseniz, Victoria Embankment’ta yer alan Westminster Köprüsü’ne gitmeniz gerekir. Londra, klasikleriyle ve sunduğu yeniliklerle fotoğraf çekmekten hiç bıkmayacağınız bir şehir. Gülümsemeyi ihmal etmeyin.